Τηρούμε τους κανόνες υγιεινής

Πάντα ζώνη ασφαλείας

Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας

Πρόσκληση προς τους Γονείς-Κηδεμόνες των μαθητών Γ Γυμνασίου για Δήλωση Συμμετοχής – Διαθεσιμότητας σε εξ Αποστάσεως Ενημερωτικές Συναντήσεις

Αγαπητοί Γονείς-Κηδεμόνες,

Έχοντας ως στόχο την ενημέρωση των Μαθητών της Γ Γυμνασίου και των Γονέων-Κηδεμόνων τους, για τις πιθανές εκπαιδευτικές επιλογές που αφορούν στην Επαγγελματική Εκπαίδευση και σε συνδυασμό με την λήψη μέτρων για την αντιμετώπιση της πανδημίας, σχεδιάζεται από την ΔΔΕ Αχαΐας, μέσω Τηλεδιασκέψεων, η εξ αποστάσεως ενημέρωση Μαθητών και Γονέων-Κηδεμόνων για την λειτουργία των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ) και των Εργαστηριακών Κέντρων (ΕΚ).
Σε αυτές τις Τηλεδιασκέψεις Εκπαιδευτικοί, Στελέχη των Εργαστηριακών Κέντρων των ΕΠΑΛ Αχαΐας θα σας ενημερώσουν για:
 -- Τη διαδικασία και το αντικείμενο της φοίτησης στα Επαγγελματικά Λύκεια ΕΠΑΛ.
 -- Τις προοπτικές των αποφοίτων των Επαγγελματικών Λυκείων (Πτυχίο, Απολυτήριο, Ένταξη στην αγορά εργασίας, Μεταλυκειακό Έτος Τάξη Μαθητείας).
Πιστεύουμε ότι η ενημέρωση αυτή θα σας παρέχει πληροφορίες που είναι δυνατόν να υποστηρίξουν αποφάσεις σχετικές με την επιλογή του τύπου Λυκείου για τη συνέχιση της φοίτησης των Μαθητών. Η ενημέρωση θα έχει διάρκεια περίπου μία ώρα και θα μπορούν να υποβληθούν ερωτήσεις από τους συμμετέχοντες.
Οι ημερομηνίες και οι ώρες της εξ αποστάσεως ενημέρωσης είναι:

Δευτέρα 05/04/2021 18:00-19:00
Τετάρτη 07/04/2021 18:00-19:00
Δευτέρα 12/04/2021 18:00-19:00
Τετάρτη 14/04/2021 18:00-19:00
Δευτέρα 19/04/2021 18:00-19:00
Τετάρτη 21/04/2021 18:00-19:00

Σας προσκαλούμε να συμμετέχετε, υποβάλλοντας Δήλωση Συμμετοχής – Διαθεσιμότητας σε μια ή περισσότερες από τις ανωτέρω ημέρες, συμπληρώνοντας την ηλεκτρονική φόρμα που θα βρείτε στο σύνδεσμο : https://forms.gle/EfrfokqHtfnB15yP9.
(Υποβολή Δήλωσης από Δευτέρα 01-03-2021 έως Παρασκευή 12-03-2021)
Μετά τη συγκέντρωση των δηλώσεων, θα αποσταλεί στο e-mail που έχετε δηλώσει στην ανωτέρω φόρμα, η ημερομηνία, η ώρα και ο σύνδεσμος της τηλεπαρουσίασης στην οποία θα συμμετάσχετε.

Ενημερωτικό υλικό για την Επαγγελματική Εκπαίδευση μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα της ΔΔΕ Αχαΐας https://www.dide.ach.sch.gr/category/mathites/mathiteia/

Σας ευχαριστούμε και περιμένουμε τη συμμετοχή σας.

Με τιμή
Ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας